Jihomoravský kraj chce vytvořit pojízdnou výrobní laboratoř

3.4.2018

Jako první v České republice chce Jihomoravský kraj vytvořit pojízdnou výrobní laboratoř pro začínající podnikatele. Za realizací nápadu stojí náš náměstek hejtmana Jan Vitula (TOP 09).

Jihomoravský kraj chce vytvořit pojízdnou výrobní laboratoř

Jihomoravský kraj chce spolu s Jihomoravským inovačním centrem vytvořit pojízdnou výrobní laboratoř. Měla by podobu speciálně upraveného kamionu plného digitálních výrobních přístrojů, které by mohli využít třeba začínající podnikatelé. Po celé jižní Moravě by pak mohl také navštěvovat základní a střední školy, řekl to hejtmanův náměstek zodpovědný za oblast vědy Jan Vitula (TOP 09). Radní kraje chtějí projektu přidělit sedm milionů korun, což musí schválit zastupitelstvo.

Jihomoravské inovační centrum loni zprovoznilo ve svých prostorách v Brně první otevřenou digitální dílnu pro veřejnost nazvanou FabLab (Fabrication Laboratory neboli výrobní laboratoř). Proto chce kraj podpořit výrobu mobilního FabLabu. Podle Vituly bude mobilní výrobní laboratoř první v České republice. Na jaře a v létě se bude pracovat na její výrobě a testovat se začne na podzim. V plném provozu má začít fungovat příští rok.

Mezi přístroje, jimiž by měla být laboratoř vybavena, by měla patřit například laserová řezačka, 3D tiskárna, řezací plotter nebo další unikátní přístroje, které si lidé nemohou jen tak pořídit do dílny.

"Na jižní Moravě jsou silné technické obory a vhodné prostředí pro podnikání. Jeho začátky jsou ale mnohdy velmi riskantní. Vstupní náklady ve formě vybavení a přípravě prototypů jsou nákladné a někdy to znamená pro začínající podnikatele nepřekonatelnou bariéru. V nové digitální laboratoři si tak budou moct vyzkoušet nebo vytvořit své první produkty," vysvětlil Vitula.

Kraj by se podílel největší částkou, přispělo by i Brno a firemní sponzoři. Mobilní výrobní laboratoř by měla inspirovat žáky a studenty. "V prostorách stávajícího FabLabu se za poslední roky vystřídaly desítky především brněnských škol. My bychom chtěli přístroje nabídnout i za hranicemi Brna a věnovat školám více času než jen dvě hodiny, které mají stanovené na prohlídku během exkurze," řekl Vitula.

31. března 2018

,

Tyden.cz